facom_41452avse
FACOM 414.52AVSE cable cutter with ratchet - insulated up to 1000 volts - vse series
Product description
  • 414.AVSE - Cable cutter with ratchet - insulated up to 1000 volts - VSE series
Features
  • Cuts with one hand.
  • The cut wire is not flattened.
  • Blade made of forged and hardened steel.
  • Insulation with "safety" colour code.
  • 414.45AVSE
    • Cutting capacity: 45 mm.
    • Max. cutting cross-section copper 300 mm² and aluminium 400 mm².
    • Cable cross-section copper: 3x70.
    • Cable section aluminium: 4x70.
  • 414.52AVSE
    • Cutting capacity: 52 mm.
    • Max. cutting cross-section copper 400 mm².
    • Max. cutting cross-section HTA: 240 mm².
    • Cable cross-section BT: 3*150+70 or 3*240+95.
Key features according to our expert
  • Length: 280 mm
  • With safety colour code 1000V: Yes
  • ESD: No
  • Non-sparking: No
  • Supplier warranty: FACOM - Legal warranty applicable
  • VDE approved: Yes
Specifications / All features
Length
280 mm